XXIII Międzynarodowy Turniej Szachowy Kowalewo Pomorskie 2016, 10-16.07.2016

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniach 10-16 lipca 2016 roku w Miejsko –Gminnym Ośrodku Kultury tradycyjnie pod patronatem Burmistrza Andrzeja Grabowskiego rozegrany został XXIII Międzynarodowy Turniej Szachowy w Kowalewie Pomorskim. W głównych grupach turniejowych udział wzięło 303 uczestników, ponadto w turnieju błyskawicznym wystartowało 106 szachistów. Razem z opiekunami, trenerami i rodzicami przez ten tydzień w naszym mieście przebywało ponad czterysta osób. Liczby te sprawiają, że kowalewska impreza szachowa wciąż znajduje się wśród największych i najlepszych turniejów w kraju.

Bez wątpienia nie udałoby się zorganizować tej imprezy bez sponsorów, którzy wiernie wspierają nasz turniej. W tym roku byli to: Burmistrz Miasta i Gminy Kowalewo Pomorskie, Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu., Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Toruniu, Zakład Usług Gastronomicznych Adam Arbart.

O atrakcyjny pobyt uczestników zawodów, jak co roku, zadbali pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie i to dzięki nim nikt nie narzekał na nudę. Szachiści zwiedzali Toruń, Zamek Anny Wazówny w Golubiu – Dobrzyniu, poznawali w planetarium oraz brali udział w festynie z atrakcyjnymi zabawami dla dzieci. Korzystali też z naszej pływalni. Jak wiadomo szachiści są aktywni fizycznie, więc nie mogło zabraknąć turnieju piłkarskiego, w którym udział wzięło 11 drużyn. Najciekawsze zmagania szachowe miały miejsce w głównej grupie turniejowej dla zawodników z rankingiem FIDE ponad 1800. Faworyt Kamil Plichta prowadził od pierwszej rundy i nie zagrożony pewnie zwyciężył, wyprzedzając Evgenija Piankowa z Ukrainy. Najwyższe miejsce z spośród szachistów naszego regionu zajął Tomasz Żebracki z Wiatraka Bydgoszcz, który zajął szóste miejsce. W grupie B, w której udział wzięło 66 zawodników, walka o nagrodzone miejsca była bardzo wyrównana, a różnica między pierwszym a piątym zawodnikiem wynosiła 1 punkt. Zwyciężył ubiegłoroczny zwycięzca Marcin Bartosiewicz z Augustowa. Z pośród szachistów z naszego województwa najlepiej zaprezentował się Anderzej Szcześniak z UKS Rotmistrza Grudziądz zajmując piąte miejsce.W grupie C przeznaczonej dla zawodników z rankingiem nie wyższym niż 1600 zwyciężyła Aleksandra Trembowiecka – Wysota z Koszalina. W tej grupie najlepiej z naszego województwa zaprezentował się Rogulski Sebastian z Gambitu Świecie, zajmując szóste miejsce.

Młodsi uczestnicy mogli rywalizować w trzech grupach wiekowych: do 8, 10 i 13 lat, w których łącznie brało udział 131 zawodników, a najmłodszym uczestnikiem była sześcioletnia Monika Borowik z Lublina. W grupie do ośmiu lat pierwsze miejsce zajął Miłosz Murawski z UKS MDK NR 5 Bydgoszcz, do 10 lat- Szymon Malinowski z Gdyni . Michał Kozłowski reprezentujący Świekatowo był czwarty, a Tomasz Olchowy z Chemika Bydgoszcz był 6 . Grupę do 13 lat wygrał Stanisław Burdzicki z Częstochowy. Patryk Mikołajczyk z Chemika Bydgoszcz zajął trzecie miejsce a Wojciech Florek czwarte, także reprezentujący Chemika Bydgoszcz.

Sędzia głównym turnieju był Paweł Jaroch a rundowymi byli Anna Mrozińska, Mirosław Orłowski (Prezes Warmińko – Maurskiego Związku Szachowego), Paweł Mroziński i Marek Kubicki.

W turnieju błyskawicznym, który także wygrał Kamil Plichta, drugie miejsce zajął Damian Śliwicki z OPP Toruń, a piąte Tomasz Pacuszka z Rotmistrza Grudziądz.

Na uroczystym zakończeniu nagrody wręczali Starosta Powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego Andrzej Okruciński , Pełnomocnik Burmistrza Ilona Rybicka, Dyrektor MGOK –u Barbara Niewidział, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Renata Faluta – Kaszubowska, Prezes Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Toruniu Michał Marszałkowski, Prezes UKS Orlik Jolanta Zarembska, członek zarządu PZSzach Anna Mrozińska oraz Prezes Kujawsko Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. Oczywiście turniej nie mógłby się odbyć i trwać tyle lat bez wsparcia i zaangażowania Burmistrza Miasta i Gminy Andrzeja Grabowskiego, załogi Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury na czele z Panią Dyrektor, Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum i jej pracowników, pracowników Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim oraz Domu Weselnego „Irena" i Zakładu Gastronomicznego Adama Arbarta. Nad sprawami finansowymi i administracyjnymi czuwały niezawodne i niezastąpione panie Genowefa Folhman i Marzanna Siergiej. Uczestnicy zawodów podkreślali nie tylko bardzo dobrą organizację turnieju, ale też podziwiali obiekty sportowe na Centrum Sportu i Rekreacji. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na XXIV Międzynarodowy Turniej Szachowy Kowalewo Pomorskie 2017. Więcej informacji na temat minionego turnieju można znaleźć na stronie internetowej http://szachywkowalewie.pl

BENEDYKT MROZIŃSKI – ORGANIZATOR TURNIEJU

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 lipiec 2016 06:03

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.