Eliminacje Strefowe do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików KP-PO, 17-24.09.2016

Oceń ten artykuł
(29 głosów)

        W dniach 17-24 września 2016 roku Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy zorganizował kolejne Eliminacje Strefowe do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików, w których udział wzięli również zawodnicy z Pomorskiego Związku Szachowego. Wieloletnią tradycją jest zwyczaj, że każde z wymienionych województw, organizuje te zawody co dwa lata. W ubiegłym roku młodzież w grupach wiekowych do lat 9, 11 oraz 13 rywalizowała w nadmorskim Władysławowie. Tym razem wybór padł na uroczy Zajazd w Fojutowie i chyba nikt z przybyłych uczestników i gości nie może narzekać na pobyt w tym ośrodku.  

            Pomysł przeprowadzenia w położonym na terenie Borów Tucholskich ośrodku, zlokalizowanym pomiędzy Czerskiem, a Tucholą, zrodził się w głowie wiceprezesa KPZSzach Andrzeja Leśniaka i przyznać trzeba, że oprócz ustatkowania się i założenia rodziny, był to jeden z jego najlepszych pomysłów. Okazało się, że oprócz gry w szachy, dzieci i młodzież jak też i opiekunowie (rodzice, trenerzy, itp.) mają do dyspozycji baseny, liczne i atrakcyjne place zabaw, gokardy, boiska do gry (tenis ziemny, siatkówka, koszykówka i piłka nożna), sale do innych gier towarzyskich (tenis stołowy, bilard, piłkarzyki). Dla lubiących turystykę, miodem na aktywną duszę są wycieczki kajakowe przepiękną w tym rejonie Brdą, spacery po uroczym terenie czy podziwianie niecodziennego akweduktu (dwie rzeki przecinają się nawzajem, z czego jedna płynie pod drugą, oddzielona kilkoma metrami gruntów). Przed kreską podsumowującą i wyrazem „razem” dopisać należałoby całodniowe wyżywienie (urozmaicone i pyszne) oraz zakwaterowanie w gustownie i nowocześnie wyposażonych pokojach i domkach.

            To wszystko za jedyne… no właśnie – dla jednych kwota nie przekraczająca 80,00 zł za osobodzień była wystarczająco atrakcyjna, dla innych ponoć za drogo (rok wcześniej było o całe 9 zł taniej). Wygląda zatem na to, że województwo kujawsko-pomorskie jest bogatsze od pomorskiego ponieważ na 71 uczestników, przedstawicieli tego drugiego było, aż … 19! Oczywiście, że zdania jak zwykle mogą być podzielone, a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, niemniej jednak nie przemawia do mnie ta kwestia, że było za drogo. Czyżby program „500+” nie wszędzie docierał. Być może problem mniejszej frekwencji związany jest z porą roku – gdzie wrzesień, to miesiąc obfitujący w wydatki szkolne, aczkolwiek w ubiegłym roku, Władysławowo grało również we wrześniu. Oddając sprawiedliwość faktom trzeba też dodać, że zawiodły również duże i prężne niegdyś ośrodki i miasta szachowe, jak chociażby Toruń (przyjechało 4 zawodników z miasta organizującego w przeszłości liczne turnieje dla dzieci i młodzieży) lub Grudziądz (jeden zawodnik!!!). Ale zostawmy już to –                 a skupmy się na rywalizacji – bo w końcu GENS UNA SUMUS („jesteśmy jedną wielką rodziną”).

            Zaczynając przedstawianie grup żeńskich można z przykrością stwierdzić, że tutaj były znaczne braki kadrowe. Turniej do lat 9 zgromadził sześć dziewczynek, do lat 11 siedem dziewcząt, a do lat 13 – aż 4 młode damy. To wszystko sprawiło, że prowadzący zawody, piętnasty w historii Polski sędzia klasy FIDE pan Ulrich Jahr, zmuszony był zreorganizować współrywalizajcę w tych grupach na jednokołową lub dwukołową (najstarsza grupa pań). Skoro mowa o sędziach. Pana Ulego wspomagają sędziwie asystenci – Wiesław Libura (sędzia klasy państwowej i zarazem wiceprezes PZSzach ds. organizacyjnych i szkoleniowych) oraz prezes KPZSZach Jarosław Wiśniewski (sędzia klasy pierwszej). Kierownikiem turnieju jest wspomniany wiceprezes ds. organizacyjnych KPZSZach – Andrzej Leśniak.       

            Regulamin rozgrywek zakłada awans 6 zawodników z grupy do lat 9 oraz po czterech pierwszych graczy w klasyfikacji końcowej w grupach do lat 11 i 13. W takim przypadku – dziewczęta niemal wszystkie mają zapewniony awans do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików, aczkolwiek walka o awans toczy się w grupie jedenastolatek (trzy z siedmiu zawodniczek odpadną).

            Znacznie bardziej gorąco i walecznie jest w grupach „panów”. Tutaj w grupie dziewięciolatków kurz bitewny toczy 18 zawodników (6 z województwa pomorskiego), wśród których faworytem był posiadający II+ Szymon Malinowski z TKKF Rzemyk Gdynia. Tymczasem jak przeciąg w stajence betlejemskiej pomyka Szymon Podlewski z MKS EMDEK Bydgoszcz, który po 4 rundach zdobył – 4 punkty (w tym pokonując faworyta).

            Wśród 11-latków rywalizuje 20 uczestników (również 6 osób z pomorskiego), gdzie faworyzowanych braci Karola i Kacpra Kacprzaków (BKS Chemik Bydgoszcz) niespodziewanie przedzielił Michał Kozłowski w UKS Fali Świekatowo. Poza tym inni zawodnicy, posiadający już II kategorie okręgowe nie składają broni i z pewnością zaskoczą nas niejedną niespodzianką.

            W najstarszej kategorii wiekowej – juniorów do lat 13 – startuje 16 zawodników            (1 przedstawiciel województwa pomorskiego!!!), a dramaturgii tych zmagań mógłby pozazdrościć program „Azja Ekspress”. Jest radość, są też łzy, jednak poza zasięgiem rywali wydaje się być ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski do lat 12 – Adam Kopaczewski z UKS Rotmistrz Grudziądz (pochodzi z Torunia, jednak w Fojutowie jest jedynym przedstawicielem Grudziądza). Pozostali zawodnicy od 2 do 6 miejsca dzieli różnica 0,5 pkt, więc rywalizacja o 4 promujące do finałów lokaty jeszcze się zaogni.

            W Fojutowskie eliminacje doskonale wpisuje się słoneczna pogoda, pozwalająca na nieograniczone korzystanie z atrakcji ośrodka na przestrzeni rywalizacji pomiędzy 9 rundami turniejowymi. Wyczerpujące tempo 90 minut plus 30 sekund na ruch dla zawodnika, takiego właśnie relaksu potrzebuje, no może poza tymi, którzy kończą partie z superatą czasową            (ich zegar wskazuje na większą ilość czasu po zakończeniu gry, niż mieli na jej rozpoczęciu). Zresztą duch zdrowej współrywalizacji nie toczy się jedynie na eleganckiej i przestronnej sali gry. Wieczorami dzieciaki najczęściej zasiadają z trenerami na lekcje szachów. Przygotowania do następnej rundy z wyłonionym przeciwnikiem suną w najlepsze. Trudy wieczornych „konsultacji” najbardziej jednak odczuwają dorośli. 

            Szczegóły i ostateczne wyniki zawodów przedstawimy po zakończeniu eliminacji. Tym mniej cierpliwym – polecam śledzenie żółtego paska u dołu ekranu na TVN24 lub serwisów turniejowych na chessarbitrze.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 wrzesień 2016 09:49

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.