Turniej Szachowy z Okazji Święta Niepodległości, 11.11.2016

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wiśniewscy górą w Sępólnie Krajeńskim.

Tradycyjnie już od kilkunastu lat, Klub Szachowy MKLS KRAJNA Sępólno Krajeńskie organizuje w dniu 11 listopada, Turniej Szachowy z Okazji Święta Niepodległości. Tym razem na zaproszenie organizatora, prezesa owego klubu – Tomasza Theusa odpowiedziało 18 zawodników, przybyłych z Chojnic, Mroczy, Nakła nad Notecią, Tucholi i oczywiście Sępólna Krajeńskiego.

Formuła turnieju od lat również jest niezmienna, grają wszyscy ze wszystkimi w tempie błyskawicznym, wynoszącym 5 minut na partię dla zawodnika. Klasyfikacja końcowa osobno przewidziana jest jednak dla seniorów juniorów do lat 18 oraz dla kobiet. Tak więc rywalizacja na dystansie 17 rund ruszyła, krótko po godzinie 10.00, poprzedzona wprowadzeniem sędziego zawodów oraz krótka mową prezesa KPZSzach, Jarosława Wiśniewskiego, który startował tutaj już tylko w roli zawodnika.

Pierwsze rundy przebiegały pod dyktando faworytów, zwycięzcy turnieju majowego Jacka Jesse (MGOK Mrocza), lokalnego matadora Mateusza Wójcickiego, a także Jarosława Wiśniewskiego (NOK Nakło). Wszyscy trzej po 4 rundach posiadali po 4 punkty, ale niespodziewanie do tego grona dołączył 9-letni Wiktor Wiśniewski (NOK Nakło), który uciułał 3,5 pkt. Dalej w pojedynkach faworytów zakotłowało się: Jesse wygrał nieco szczęśliwie z Wójcickim, ale już przegrał z Wiśniewskim. Z kolei Wiśniewski zremisował z Wójcickim, jednak nieoczekiwanie, acz dość pechowo przegrał z czarnym koniem turnieju Włodzimierzem Wruckiem z Tucholi (podstawił się pod mata w niemal już wygranej partii). Ojca pomścił syn, Wiktor Wiśniewski, który wygrał zdecydowanie swoją partię z Wruckiem, przez co 9-cio latek zajął bardzo dobre 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze miejsce wśród juniorów do lat 18. Na 17 pojedynków młody mieszkaniec występu wygrał 11, dwa zremisował, a 4 przegrał. Wśród jego „ofiar” znalazł się również Włodzimierz Wruck, czym pomścił porażkę ojca. Z kolei Wiśniewski senior na 17 gier wygrał 15, jeden remis i jedna porażka, co wystarczyło na zwycięstwo z całych zawodach. Miejsca 2-4 obsadzone było przez zawodników z dorobkiem 15 pkt., jednak dodatkowa punktacja pomocnicza zadecydowała, że drugie miejsce zajął sensacyjnie Włodzimierz Wruck, przed Mateuszem Wójcickim oraz Jackiem Jesse.

Zwycięzca zawodów zadedykował triumf swojemu zmarłemu w dniu 29.10.2016 r. po ciężkiej chorobie bratu – Bogusławowi Wiśniewskiemu (lat 53), który w przeszłości był kilkukrotnym mistrzem Nakła nad Notecią, reprezentował też NOK Nakło w rozgrywkach ligowych. Szachy są grą „zaraźliwą” i tą właśnie przypadłość Bogusław Wiśniewski zaszczepił w przeszłości bratu, a on z kolei synowi … taka sztafeta pokoleń.

Na kończenie zawodów organizatorzy wręczyli zwycięzcom w poszczególnych kategoriach puchary, za miejsca 1-3 nagrody rzeczowe, dyplomy oraz specjalną nagrodę dla najmłodszego uczestnika turnieju (Marcin Kotowski z Sępólna). Dodam też, że Klub KRAJNA Sępólno Krajeńskie z roli gospodarza wywiązał się bardzo dobrze, ponieważ dla uczestników zmagań, przygotowano słodki poczęstunek, gorące oraz zimne napoje, co tylko umilało pobyt na zawodach. Całe zawody przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, której nawet nie zmąciła drobna sprzeczka juniorów, okraszona tekstem „Jesteś głupi jak Donald Trump”.

Wyniki końcowe zawodów:

 1. Jarosław WIŚNIEWSKI (NOK Nakło) – 15,5 pkt.
 2. Włodzimierz WRUCK (Tuchola) – 15 pkt.
 3. Mateusz Wójcicki (MLKS KRAJNA Sępólno) – 15 pkt.
 4. Jacek JESSE (MGOK Mrocza) – 15 pkt.
 5. Damian BINGER (MLKS KRAJNA Sępólno) – 13 pkt.
 6. Wiktor Wiśniewski (NOK Nakło – najlepszy junior) – 12 pkt.
 7. Anna MAJEWSKA (Chojnice – najlepsza kobieta) – 11,5 pkt.
 8. Grażyna TURZYŃSKA (Chojnice) – 10 pkt.
 9. Dariusz JANOWICZ (Tuchola) – 9,5 pkt.
 10. Patryk WRUCK (Tuchola) – 8 pkt.
 11. Maciej BOKWA (MLKS KRAJNA Sępólno) – 5 pkt.
 12. Bartosz KRÓL (MGOK Mrocza) – 5 pkt.
 13. Adam DOBEK (MLKS KRAJNA Sępólno) – 5 pkt.
 14. Jan ROSIŃSKI (MGOK Mrocza) – 4,5 pkt.
 15. Inga KOTOWSKA (MLKS KRAJNA Sępólno) – 3 pkt.
 16. Filip SUDZIŃSKI (MLKS KRAJNA Sępólno) – 3 pkt.
 17. Michał KRÓL (MGOK Mrocza) – 1,5 pkt.
 18. Marcin KOTOWSKI (MLKS KRAJNA Sępólno – najmłodszy zawodnik) – 1,5 pkt.
Ostatnio zmieniany niedziela, 13 listopad 2016 17:55

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.