Wydrukuj tę stronę

III Mikołajkowy Turniej Szachowy w Kcyni, 10.12.2016

 • 10 grudzień 2016
 • Napisane przez  Jarosław Wiśniewski
 • Wydrukuj
 • Skomentuj jako pierwszy!
 • W sobotę 10 grudnia 2016 r. do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni zawitał Święty Mikołaj, który wpadł na niecodzienną imprezę, a mianowicie Turniej Szachowy. Ponieważ klimat dla szachów w Kcynii od kilku lat nabiera rozpędu, zorganizowano tutaj po raz trzeci z rzędu turniej szachowy, adresowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swoim ogromnym worze z prezentami „święty" przydźwigał piękne puchary, cenne nagrody rzeczowe, upominki oraz słodkości dla wszystkich uczestników.

  Na zaproszenie organizatorów tych niemal już świątecznych zawodów, odpowiedziało 33 zawodników, którzy do Kcyni przyjechali z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Szubin, Świecie, Żnin, Nakło nad Notecią, Mrocza, Świekatowo, Wapno, Miastowice czy oddalone od niemal 100 km Rożno-Parcele. Turniej podzielono na dwie grupy tj. dla juniorów do lat 14 oraz OPEN dla pozostałych zawodników. W tym pierwszym zagrało 14 zawodników, a drugi zgromadził 19 graczy. Wszyscy rywalizowali na dystansie 9 rund z tempem 10 minut plus 5 sekund za ruch dla zawodnika.
  Zawody otworzył Burmistrz Kcyni pan Marek Szaruga, który serdecznie przywitał uczestników, szczególnie tych najmłodszych, jak też zadeklarował dalsze wsparcie dla rozwoju i inicjowania życia szachowego na terenie Miasta i Gminy Kcynia. Deklaracja ta została złożona na ręce obecnego Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i jednocześnie sędziego głównego tych zawodów Jarosława Wiśniewskiego. Po oficjalnej części, przystąpiono do rywalizacji.

  W turnieju juniorów bezkonkurencyjny okazał się Wiktor Wiśniewski z Występu, który swoją grupę wygrał z kompletem zwycięstw. W zasadzie walka o podium tuczyła się pomiędzy czterema zawodnikami, występującymi w roli poważnych kandydatów do triumfu. Oprócz Wiktora groźny szczególnie był Kacper Leśniak ze Świecia, a także czołowi zawodnicy ostatnich mistrzostw powiatu nakielskiego Alan i Olaf Jagodzińscy, uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Palmierowie. U pozostałych uczestników widać było nieco mniejsze przetarcie z szachami, co nie znaczyło, że łatwo się poddawali. Decydujące w grupie juniorskiej były pojedynki pomiędzy tymi zawodnikami, które potoczyły się w rundach 3-6, gdzie na przykład Alan Jagodziński wygrał niespodziewanie z wyżej notowanym Kacprem Leśniakiem, ale przegrał z Wiktorem Wiśniewskim, Ten również poradził sobie z zawodnikiem ze Świecia oraz z bratem Alana - Olafem, aczkolwiek tutaj wygrana była bardzo szczęśliwa. Z kolei aktualnie panujący mistrz powiatu nakielskiego Alan Jagodziński przegrał tylko w Wiśniewskim, co pozwoliło mu zając drugie miejsce. Na trzecie wskoczył niczym Kamil Stoch w Lillehamer – Kacper Leśniak, spychając poza pudło Olafa Jagodzińskiego.

  Cieszy jednak udział w tych zawodach nowych młodych szachistów jak chociażby sympatyczne blondynki Wiktoria i Julia Kowalskie z Głogowińca, które są obiecującymi tenisistkami stołowymi. Liczna i sympatyczna była również grupa, przybyła pod opieką Jacka Haja z Wapna, którzy również zaczynają swoja przygodę z szachami. Swoje pierwsze zawody rozegrał Rodryk Gieryk z Paterka, który od października uczęszcza na zajęcia szachowe pod okiem Jarosława Wiśniewskiego (wysokie 6 miejsce w debiucie). Najmłodszym uczestnikiem turnieju został Mikołaj Redzimski ze Świekatowa, którego liczba wiosen na życiowym liczniku wynosiła 7.

  W turnieju Open wystartowało 19 zawodników w różnym wieku, gdzie najmłodsza była Angelika Leśniak ze Świecia. Piętnastolatka uplasowała się w środku stawki, zdobywając do Mikołaja nagrodę dla najlepszej kobiety. Tutaj jednak dzielił i rządził, jeden z najsilniejszych obecnie graczy z terenu woj. kujawsko-pomorskiego Karol Jaroch. Posiadający tytuł mistrza krajowego, zawodnik, działacz i trener, na 9 partii wygrał osiem i jedną zremisował, co oczywiście pozwoliło mu na bezapelacyjne zwycięstwo. Znacznie ostrzejsza walka niż starcie Pudzian – Popek, toczyła się o pozostałe miejsca na podium. Klasyfikacja końcowa ułożyła się jednak podobnie jak w sadkowskich mistrzostwach powiatu, tj. drugie miejsce zajął Piotr Szybowicz z Szubina oraz wracający do gry turniejowej Krystian Janik z NOK Nakło (mieszkający obecnie w Bydgoszczy). Z trzyosobowej rodziny Majdanów ze Żnina, najlepiej wypadł ten najmłodszy – Damian, który zajął to nielubiane 4 miejsce. Gra z nim jest niewygodna, niczym stringi z Pepko, o czym przekonał się chociażby mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz. Ten z kolei nie zaliczy kcyńskich zawodów do udanych, ponieważ przegrał tego dnia, aż 4 partie. Fajnie śledziło się poczynania najstarszego uczestnika zawodów Jerzego Białasa z Szubina, który może nie pamięta bitwy pod Grunwaldem, ale przy 64 polach kosił niemiłosiernie.

  Podsumowania turnieju dokonał sędzia Jarosław Wiśniewski wspomagany przez asystentkę Mikołaja panią Renatę Gaj-Kowalską. Oprócz pucharów, naród rzeczowych i finansowych, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i słodkości. W międzyczasie dostępny był bar kawowy i kosze cukierków oraz popcornu, co raczyło każde podniebienie. Jako ciekawostkę podam, że na kcyńskich zawodach obecnych było 4 z 6 członków zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Konkurencja tego dnia w organizacji turniejów szachowych była liczna (grano zawody w Bydgoszczy, Łochowie, Toruniu, Tucholi) jednak nasz wybór padł na Kcynię. Z pewnością do Kcyni jeszcze nie raz zawitamy, a może zrobimy tutaj jakieś mistrzostwa województwa. No i tak już na sam koniec – hasło turnieju, autorstwa Piotra Szybowicza (przypomnę, że jest jeszcze kawalerem) – „Co to za pozycja?!?!".

  Klasyfikacja końcowa turnieju juniorów:

  1

  Wiśniewski, Wiktor

  Występ

  9,0

  2

  Jagodziński, Alan

  Palmierowo

  8,0

  3

  Leśniak, Kacper

  KSz Gambit Świecie

  7,0

  4

  Jagodziński, Olaf

  Palmierowo

  6,0

  5

  Grewling, Mikołaj

  Wapno

  5,0

  6

  Gieryk, Rodryk

  Paterek

  4,5

  7

          Grewling, Zuzannna

  Wapno

  4,0

  8

  Kolasa, Mateusz

  Wapno

  3,5

  9

  Jaruzal, Marcel

  Wapno

  3,5

  10

  Ciszewski, Jan

  Wapno

  3,0

  11

  Redzimski, Hubert

  Świekatowo

  3,0

  12

  Wawrzyniak, Tomasz

  Bydgoszcz

  3,0

  13

  Kowalska, Wiktoria

  Głogowiniec

  1,0

  14

  Kowalska, Julia

  Głogowiniec

  0,5

  Klasyfikacja końcowa turnieju OPEN:

  1

  m

  Jaroch, Karol

  2236

  2400

  UKS FALA Świekatowo

  8,5

  2

  I++

  Szybowicz, Piotr

  1938

  2100

  UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin

  7,0

  3

  II

  Janik, Krystian

  1833

  1800

  NOK Nakło

  6,0

  4

  II

  Majdan, Damian

  1808

  1800

  ŻTMS Baszta Żnin

  6,0

  5

  II

  Haja, Jacek

  1707

  1800

  LKS Plezuro Skoki

  5,5

  6

  I

  Białas, Jerzy

  1687

  2000

  UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin

  5,5

  7

  IM

  Żołnierowicz, Krzysztof

  2025

  2450

  KSz Gambit Świecie

  5,0

  8

   

  Górecki, Adam

  0

  1000

  Rożno-Parcele

  5,0

  9

  I

  Lech, Piotr

  1686

  2000

  UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin

  4,5

  10

  III

  Klinowski, Andrzej

  0

  1600

  Grabowo

  4,5

  11

  I

  Leśniak, Angelika

  1272

  1800

  KSz Gambit Świecie

  4,5

  12

  II

  Majdan, Zygmunt

  1372

  1800

  ŻTMS Baszta Żnin

  4,0

  13

   

  Wawrzyniak, Maciej

  0

  1000

  Bydgoszcz

  4,0

  14

   

  Karkowska, Ewa

  0

  1000

  Bydgoszcz

  4,0

  15

   

  Majdan, Mateusz

  0

  1000

  Rynarzewo

  4,0

  16

   

  Rosiński, Jan

  0

  0

  LUKS FENIKS Mrocza

  3,5

  17

   

  Kowalski, Grzegorz

  0

  1000

  Kcynia

  3,0

  18

   

  Wiechowski, Wojciech

  0

  1000

  Nakło nad Notecią

  2,5

  19

   

  Jagodziński, Adam

  0

  1000

  Miastowice

  1,0

   

  Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 grudzień 2016 22:33