III Otwarte Mistrzostwa Świekatowa w Szachach, 17.12.2016

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Jarosław Wiśniewski Mistrzem Gminy Świekatowo.

W dniu 17.12.2016 r. na terenie Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowie, odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Gminy Świekatowo. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 24 zawodników, stanowiących koktajl rutyny z młodością. Uczestnicy, rozgrywanych na dystansie 9 rund z tempem 10 minut plus 5 sekund za ruch zawodów, przyjechali do Świekatowa m. in. z Bydgoszczy,  Złotowa czy Nakła nad Notecią. Otwarcia Mistrzostw dokonał Prezes klubu UKS FALA Świekatowo – Wiesław Szatkowski, któremu asystował sędzia główny zmagań – Karol Jaroch. Faworytem na linii startowej wydawał się być bardzo mocny gracz ze Złotowa Dariusz Szopieraj, posiadający tytuł kandydata na mistrza. Do Świekatowa wybrał się również Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski, występujący tym razem w roli zawodnika. W turnieju brało udział również wielu utalentowanych młodzieżowców z terenu woj. kujawsko-pomorskiego, więc wynik końcowy zawodów, trudno było przewidzieć, podobnie jak ostateczną wersję ustawy o Trybunale Konstytucyjnym..

Od początku prym nadawał jednak Jarosław Wiśniewski, któremu wtórował do 3 rundy młodzieżowiec Chemika Bydgoszcz - Stanisław Paprocki (wygrywał już turnieje seniorskie). Ich wzajemne starcie zakończyło się jednak zwycięstwem bardziej rutynowanego „prezesa”, który dodatkowo w kolejnej rundzie pokonał faworyzowanego Dariusza Szopieraja. Zdawałoby się, że dla nakielskiego gracza turniej potoczy się już z górki, jednak młodzież nie pozwalała odetchnąć i o zwycięstwo trzeba było walczyć do końca. Dwa remisy z uzdolnionymi juniorami (Antoni Paprocki z Bydgoszczy i Łukasz Osada ze Złotowa) nie odbiły się zbytnio na tabeli końcowej, ponieważ zwycięstwa w pozostałych partiach pozwoliły zgarnąć „prezesowi Jarosławowi” okazały puchar i … ku rozpaczy młodzieży … piłkę Manchesteru United (mafia pruszkowska dostanie chyba nowe zlecenie). 

Drugi stopień podium utrzymał Dariusz Szopieraj, a na trzecie wdrapał się Mikołaj Włoch. Młody i filigranowy Bydgoszczanin, wchodzący na stojąco pod lodówkę, nadał temu turniejowi wraz   z siostrą Dominiką wymiar międzynarodowy, zremisował ważne partie i wygrał decydujące, co pozwoliło mu też zgarnąć puchar dla najlepszego zawodnika do lat 18. Czyżby kolejne wyzwanie przed nim – partia z Popkiem?? Poza podium spadli bracia Stanisław i Antoni Paproccy (ich pojedynek, zakończył się zwycięstwem starszego), którzy na pocieszenie odbierali puchary i medale za miejsca w swoich grupach wiekowych. Jak widać, czynią oni stałe postępy, chociaż gdyby trafili na przykład pod skrzydła kujawsko-pomorskiej nadziei na geniusz trenerski – Przemysława Sz. – z pewnością mieliby już normy kandydackie. Najlepszą kobietą została wspomniana Dominika Włoch, a najlepszym zawodnikiem ze Świekatowa został Kajetan Żygadło.  Najmłodszym uczestnikiem turnieju był sześcioletni Bartosz Szatkowski ze Świekatowa, który siedząc na dywanie, może pomachać nóżkami.

Trzeba dodać, że ci którzy w tym obfitującym w wydarzenia dniu, wybrali się do Świekatowa,  z pewnością nie pożałowali. Atmosfera była zdecydowanie milsza i przyjaźniejsza niż przed siedzibą Polskiego Parlamentu i czuć było już nieco świąteczną aurę. Potęgowały ją słodkie ciastka i bar kawowy, nieodzowne elementy na wyposażeniu dobrego gospodarza. Podsumowania turnieju, wręczenie pucharów, medali, dyplomów i nagród rzeczowych dokonał Wójt Gminy Świekatowo – Marek Topoliński. Każdy z tego turnieju oprócz nagród, pucharów, medali i dyplomów wywiózł też miłe wspomnienia i doświadczenie. Wprawy nabiera też sędzia zawodów Karol Jaroch, który teraz, podobnie jak w rzemiośle szachowym – musi dojść do tytułu mistrzowskiego w pracy sędziego.

Na koniec w imieniu własnym oraz działaczy UKS FALA Świekatowo składam gorące życzenia świąteczne, dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz samych sukcesów szachowych w nadchodzącym 2017 roku.

Prezes KPZSZach – Jarosław WIŚNIEWSKI

Klasyfikacja końcowa III Otwartych Mistrzostw Gminy Świekatowo:

 1. Jarosław Wiśniewski (Nakło nad Notecią) – 8 pkt / 9.
 2. Dariusz SZOPIERAJ (Złotów) – 7
 3. Mikołaj WŁOCH (Bydgoszcz) – 6,5
 4. Stanisław PAPROCKI (Bydgoszcz) – 6
 5. Antoni PAPROCKI (Bydgoszcz) – 5,5
 6. Łukasz OSADA (Złotów) – 5,5
 7. Kajetan Żygadło (Świekatowo) – 5
 8. Henryk KOTLIŃSKI (Złotów) – 5
 9. Bartosz BANAŚ (Złotów) – 5
 10. Michał KOZŁOWSKI (Świekatowo) – 5
 11. Paweł SZATKOWSKI (Świekatowo) – 4,5
 12. Mikołaj REDZIMSKI (Świekatowo) – 4,5
 13. Szymon RZECHTALSKI (Złotów) – 4,5
 14. Dominika WŁOCH (Bydgoszcz) – 4
 15. Michał FIUGAJSKI (Bydgoszcz) – 4
 16. Cezary JĘDRYCZKA (Świekatowo) – 4
 17. Jakub RUSS (Świekatowo) – 4
 18. Bartosz RUSS (Świekatowo) – 4
 19. Jakub KRAJEWSKI (Świekatowo) – 3
 20. Hubert REDZIMSKI (Świekatowo) – 3
 21. Katarzyna KACZYŃSKA (Świekatowo) – 2,5
 22. Marcin KARCZEWSKI (Świekatowo) – 2
 23. Bartosz SZATKOWSKI (Świekatowo) – 1
 24. Wiktoria CHRUSZCZEWSKA (Świekatowo) – 0,5.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2016 07:31

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.