70 Mistrzostwa Województwa Kujawko-Pomorskiego w Szachach ruszyły, 06.02.2017

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

W poniedziałkowe popołudnie 06 lutego 2017 r., a dokładniej od godziny 15.00 ruszyły jubileuszowe 70 Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach. Areną zmagań jest pięknie wyremontowana sala konferencyjna Nakielskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mickiewicza 3, a główni aktorzy mistrzostw przyjechali tutaj m.in. z Bydgoszczy, Włocławka, Gniezna, Szubina, Jaworzna, Torunia, Świecia, Giżycka, Inowrocławia, Katowic, Mroczy i oczywiście z Nakła nad Notecią.

Turniej otworzył Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i jednocześnie sędzia główny zawodów – Jarosław Wiśniewski, któremu asystuje mrotecki arbiter Mirosław Kozielski. Wśród zaproszonych gości do NOK-u przyjechał Poseł na Sejm RP – Łukasz Schreiber, który również w kilku zdaniach i anegdotach zainteresował zebrane grono. Dodać należy, że pan Poseł w przeszłości z sukcesami grywał w szachy. Był m.in. Mistrzem Polski do lat 12. Teraz po objęciu roli posła, z chęcią pomaga w promowaniu królewskiej gry na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Gości również powitał dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury – Michał Dubkowski, który otrzymał z rąk prezesa KPZSzach brązową odznakę Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, za swój kilkuletni wkład w promowanie i wspieranie królewskiej gry.

Uroczysty charakter tych jubileuszowych mistrzostw stworzył również podstawy do wręczenie okolicznościowych statuetek byłym prezesom KPZSzach. Niestety panująca epidemia grypy oraz inne sprawy osobiste sprawiły, że do Nakła przybył jedynie jeden z byłych prezesów, za to prezes I kadencji Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, 15 polski arbiter międzynarodowy i współtwórca kodeksu szachowego – Ulrich Jahr. Wyraźnie wzruszony, również podzielił się swoimi spostrzeżeniami i życzył zawodnikom udanych i owocnych partii.

Frekwencja 70 Otwartych Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach, mogłaby mieś niestety dużo wyższa. Zwykle zawody te rozgrywane są latem, a w tym roku – eksperymentalnie, postawiono na termin feryjny. Niemniej jednak ci, którzy przyjechali do Nakła z pewnością nie pożałują. Pierwsze rundy przebiegły niemal planowo, wygrywali poza nielicznymi wyjątkami faworyci. Walka toczyć się będzie w turnieju A i B na dystansie 9 rund do soboty 11 lutego i wówczas to poznamy zwycięzców tych prestiżowych zawodów.

Dodać należy, że w Nakielskim Ośrodku Kultury w czwartek 09 lutego 1017 roku od godziny 10.00 rusza też 7-rundowy Turniej o Puchar Dyrektora NOK, który potrwa również do soboty 11 lutego. Dla tych, którzy lubią niezmiernie rozrywkową odmianę szachów, zapraszamy również na Turniej Szachów Błyskawicznych o Puchar Prezesa KPZSZach. Te z kolei zawody ruszą w czwartek 09 lutego 2017 roku w godzinach wieczornych tj. od 17.00 – również w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury. Jako ciekawostkę podam, że będzie to już 7 turniej szachowy rozgrywany i organizowany na terenie Powiatu Nakielskiego. Mam nadzieję, że taka szachowa aktywność w powiecie, sprawi większe zainteresowanie tą dyscypliną wśród dzieci i młodzieży z naszego terenu, a może i zachęci tych starszych do gry w tą królewska grę strategiczną.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 20:30

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.