Feryjny Turniej Szachowy dla dzieci do lat 10 i 13 – Mrocza, 05.02.2017

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W niedzielę 05 lutego 2017 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej w Mroczy odbyły się zawody szachowe dla dzieci do lat 10 i 13. Organizatorami  zmagań był Uczniowski Klub Sportowy Luks FENIKS Mrocza oraz Urząd Miasta i Gminy Mrocza. Spoiwem łączącym poszczególne tryby i zdarzenia był Mirosław Kozielski, wspomagany nieco przez „Kolegę po fachu” – Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosława Wiśniewskiego oraz wieloletniego instruktora szachowego w Mrocz - Edwarda Kulskiego.

Przyznać należy, że dzięki Mirosławowi Kozielskiemu, wspieranemu przez prezesa UKS Luks FENIKS Mrocza Marcina Klebsa, Mrocza wraca na szachową mapę powiatu nakielskiego. Dodatkowo udaje się pozyskać przychylność lokalnych władz, które zarzucone różnymi innymi problemami na szczeblu gminnym, w miarę możliwości starają się wspierać wszelkie inicjatywy – szczególnie te, które są kierowane do najmłodszych. Mrocza dorobiła się również pięknego obiektu sportowego i niemalże grzechem zaniechania byłoby nie chwalić się tą budowlą. Zaplecze mroteckiej hali widowiskowo-sportowej posłużyło wspaniale do rozegrania zawodów szachowych dla juniorów i z pewnością jeszcze nie raz posłuży.

Odpowiednie nagłośnienie turnieju sprawiło, że pomimo nawału różnych zawodów szachowych w województwie do Mroczy przybyło 18 młodych zawodników z takich miast jak chociażby Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Żnin, Świecie i uwaga – sześciu juniorów to narybek mrotecki. Młodzież grała ze sobą na dystansie 7 rund z czasem 10 minut plus 5 sekund za wykonane posunięcie dla zawodnika. Współrywalizację sędziował Jarosław Wiśniewski wraz z Mirosławem Kozielskim, co potwierdza, że współpraca derbowa – jest możliwa, a nawet potrzebna i przydatna.

Dla większości uczestników pechowy okazał się przyjazd chociażby braci Paprockich, reprezentujących na co dzień BKS CHEMIK Bydgoszcz. Antoni, Stanisław i Franek grają w wielu turniejach, na których zdobywają cenne doświadczenie, wykorzystywane między innymi na takich imprezach jak w Mroczy. Stawiający pierwsze kroki szachowe mikrusy z Mroczy niestety nie miały w tym bardziej doświadczonym zestawieniu większych szans, chociaż łatwo skór nie sprzedawali. W zawodach uczestniczyło też rodzeństwo Bromirskich z Bydgoszczy czy Wiktor Wiśniewski z NOK Nakło. Turniejowe pudło, obsadzili jednak Paproccy.     

Poza rywalizacją klimat zawodów dodawała niezmierna gościnność mroteckich włości. Podano ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek, któremu z pewnością nie oparłby się nawet Ryszard Kalisz. Słodkie drożdżówki, pączki oraz nagrody dla wszystkich uczestników sprawiły, że z Mroczy nikt nie wyjechał smutny. Doskonale spisali się również rodzice mroteckiej młodzieży, którzy (poza jednym nerwowym ojcem) wspierali całość z całego serca. Zawody uświetnił również Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza, Leszek Klesiński, który zadeklarował dalsze wsparcie dla szachów i turniejów w mieście nad rzeką Rokitka. Wszystko to pokazuje, że promocja szachów w powiecie nakielskim zatacza coraz większe kręgi, a plony tych działań poznamy zapewne za parę lat.

Klasyfikacja końcowa do lat 10:

 1. Paprocki Franciszek – Bydgoszcz – 5 pkt.
 2. Bromirski Gracjan – Bydgoszcz – 4,5 pkt.
 3. Przybylski Bartosz – Łochowo – 4 pkt.
 4. Wiśniewski Wiktor – Występ – 3,5 pkt.
 5. Kutowski Marcel – Bydgoszcz – 3,5 pkt.
 6. Spionkowski Fabian – Świecie 3,5 pkt.
 7. Bromirska Roksana – Bydgoszcz – 3 pkt.
 8. Król Bartosz – Mrocza – 3 pkt.
 9. Deja Bartosz – Mrocza 2,5 pkt.
 10. Król Ksawery – Mrocza – 2 pkt. (najmłodszy uczestnik).
 11. Tajer Cezary – Mrocza – 0,5 pkt.

Klasyfikacja końcowa do lat 13:

 1. Paprocki Antoni – Bydgoszcz – 6,5 pkt.
 2. Paprocki Stanisław – Bydgoszcz – 5,5 pkt.
 3. Kamiński Mateusz – Bydgoszcz – 4 pkt.
 4. Tański Wiktor – Żnin – 4 pkt.
 5. Tański Jakub – Żnin – 4 pkt.
 6. Klimek Kacper – Mrocza – 3 pkt.
 7. Murawiec Karolina – Mrocza 1 pkt.

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.