Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich, 19.03.2017

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Szybko, rodzinnie i szachowo czyli Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Szybkich za nami.

W niedzielę 19 marca 2017 r. sala widowiskowo-konferencyjna Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, opanowana została przez młodych szachistów województwa kujawsko-pomorskiego. Ktoś zapyta – dlaczego? Ano dlatego, że po raz trzeci z rzędu rozgrywano tutaj Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich. Droga krajowa do tej malowniczej miejscowości, oznaczona numerem „10” nie jest krętą i zawiłą, toteż na ulicę Strażacką 11 zjechało  74 zawodników z licznych miejscowości (m. in. Bydgoszcz, Toruń, Żnin, Świecie, Szubin, Nakło nad Notecią, Łochowo, Żołędowo, Mrocza i inne).

Podobnie jak w ubiegłych latach, czas na partię dla zawodnika wynosił 10 minut plus 5 sekund za wykonane posunięcie, co razem dawało mniej więcej tyle czasu na jej rozegrane, ile dają reklam na Polsacie w przerwach oglądanego filmu. Rund do rozegrania najczęściej było 9, oprócz grupy juniorek do lat 18, które rozegrały 7 rund. Piękne puchary i medale błyszczały dla grup do lat 10, 14 oraz 18 dla każdej z płci. Najwięcej zawodników grało w męskich kategoriach do lat 10 (20 graczy) i 14 (27 młodych szachistów). Liczebność pozostałych grup nie przekraczała średniej krajowej, ilości pacjentów lekarza ortopedy, obsługiwanych w ramach NFZ. Różnica taka, że w tych kolejkach do lekarza dzieją się dantejskie sceny, a w Sadkach było bardzo sielsko i rodzinnie.  

Organizatorzy z panią dyrektor GOK Iwoną Biniak, przygotowali jak zwykle bar kawowo – herbaciany oraz słodki poczęstunek. Wyremontowana i wyposażona w projektor i duży ekran sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, jeszcze bardziej wypełnia znaczenie określenia „jak do gry w szachy - to za…..”… i tutaj wyjaśniam „zarąbista”. Roli sędziego głównego ponownie podjął się Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosław Wiśniewski, wspierany tym razem przez wice prezesa KPZSzach – Karola Jarocha. Nie mógłbym usnąć przez tydzień lub dwa, targany wyrzutami sumienia, gdybym nie wspomniał o dużej pomocy, jaka szła od kolejnego wiceprezesa KPZSzach – Andrzeja Leśniaka oraz pracowników GOK Sadki.

O samych zmaganiach mógłbym pisać na kilku płaszczyznach. Jedną z nich określiłbym, jako pochód faworytów (w Tolkienowskiej opowieści odbył się „marsz Entów”) – ponieważ czołowi wojewódzcy zawodnicy, najczęściej wygrywali swoje partie. Tutaj, swoje scenariusze wiernie odtwarzali chociażby Szymon Podlewski (MKS EMDEK Bydgoszcz) w grupie do lat 10 oraz Stanisław Paprocki (CHEMIK Bydgoszcz) do lat 14, Matylda i Marcelina Brelińskie ze Żnina, jak też kilku innych.  Z kolei w kilkunastu innych przypadkach – znani już w województwie Gladiatorzy szachowych aren – notowali częściej upadki niż wzloty. Tym samym w jasnych murach sadkowskiego GOK-u, pojawiło się kilka „czarnych koni” i to bynajmniej nie ze Stadniny w Janowie.

W grupach do lat 18 triumfowali, raczej dość niespodzianie, ale jak najbardziej zasłużenie Angelika Leśniak z GAMBIT’u Świecie oraz Kacper Dobosz z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz. W ich grupach grali przecież byli mistrzowie województwa. Niemal „Mustangiem z Dzikiej Doliny” okazał się Dawid Chałas (również UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz), który wyprzedził nieco bardziej utytułowanego klubowego kolegę Gracjana Kozakiewicza (więc słynnego gestu nie uraczyliśmy). Wracając do pań w najstarszej z grup dodam, że do końca o tytuł walczyła Martyna Retman z PKS WIATRAKA Bydgoszcz, pokonując kilka wyżej rankingowanych koleżanek.

W najmłodszej grupie męskiej dzielił i rządził wspomniany wcześniej Szymon Podlewski z MKS EMDEK Bydgoszcz, który stracił tylko pół punktu w całym turnieju. Wyprzedził on kolegę klubowego Marcela Kutowskiego, który w tych zawodach grał nadspodziewanie dobrze. Podium uzupełnił Franciszek Paprocki (CHEMIK Bydgoszcz), grający z kontuzjowaną ręką, ale głowa – pracowała jak należy. Nie trzeba być Jackiem Gmochem, aby trafnie ocenić – kto tutaj systematycznie pracuje z szachami, a kto szachy widuje przy okazji szukania tableta na półce.

U dziewcząt prym wiodły siostry Brelińskie ze Żnina, którym życie starały się uprzykrzać Kornelia Sivickis z UKS OPP Toruń, Ewelina Kot (GAMBIT Świecie) czy  Agnieszka Retz z Kowalewa Pomorskiego. Kotłowało się też, jak na meczu Barcelona – PSG w grupie juniorów do lat 14, a w szczególności o miejsca 2-7, gdzie zawodników dzieliło ostatecznie 0,5 pkt. Z tej walki, ostatecznie obronną ręką wyszedł Olaf Bartoszewski-Reiski z … Korony Gdańsk (były mistrz w tej kategorii). Z zawodników miejsc 3-7, posiadający dorobek 6 pkt. podium uchował Paweł Brzozowski z UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz. O tych, którym „nie poszło” już może nie będę pisał, aby nie psuć im i tak już nienajlepszych nastrojów. Tutaj przytoczę tylko takie dobre chińskie przysłowie „starym i nowym” mistrzom, o którym warto pamiętać: „Kiedy idziesz w górę, często się kłaniaj – możesz wracać tą samą drogą”. Sami widzicie, że pycha nie jest wskazana, a skromność i rozsądek – zawsze są w cenie.

Niedzielne zawody w Sadkach możemy śmiało określić, jako bardzo udane. Doskonale wyposażona i przestronna sala, wyśmienicie wypełniała wymogi areny szachowych zmagań. Gościnność sadkowskich organizatorów po raz kolejny nie zawiodła, więc gdy w poniedziałek padnie pytanie „gdzie byłeś w niedzielę” odpowiedź może być tylko jedna „u rodziny w Sadkach”. Organizatorzy zapewnili też okazałą pulę nagród, który wystarczyło dla wszystkich 74 zawodników. Dodam też, że najmłodszym uczestnikiem turnieju okazał się aktualny wicemistrz przedszkolaków Jakub Gręda z Sadek (rok urodzenia 2011), który otrzymał okazjonalny puchar i nagrodę specjalną. Fundatorami nagród  był Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach oraz Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy. I teraz pytanie godne teleturnieju Milionerzy: „przyjedziecie do Sadek w przyszłym roku”? Może koło ratunkowe?

Na koniec chciałbym ogromnie podziękować wszystkim którzy chociaż w jakimkolwiek stopniu dołożyli swą pomoc w organizację i przeprowadzenie tych wspaniałych zawodów.        

Kategoria juniorów do lat 10:

 1. Szymon Podlewski (MKS EMDEK Bydgoszcz) – 8,5 pkt. / 9 możliwych
 2. Marcel Kutowski (MKS EMDEK Bydgoszcz) – 7
 3. Franciszek Paprocki (BKS Chemik Bydgoszcz) – 7

Kategoria juniorów do lat 14:

 1. Stanisław Paprocki (BKS Chemik Bydgoszcz) – 7,5 pkt / 9 możliwych
 2. Olaf Bartoszewski-Reiski (UKS Korona Gdańsk) – 6,5
 3. Paweł Brzozowski (UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz) – 6

Kategoria juniorów do lat 18:

 1. Kacper Dobosz (UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz) – 7 pkt. / 9 możliwych
 2. Dawid Chałas (UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz) – 7
 3. Gracjan Kozakiewicz (UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz) – 5,5

Kategoria juniorek do lat 10:

 1. Marcelina Brelińska (MOS Baszta Żnin) – 6 / 9 możliwych
 2. Roksana Bromirska (MKS EMDEK Bydgoszcz) – 3
 3. Dominika Towcik (UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz) – 3

Kategoria juniorek do lat 14:

 1. Matylda Brelińska (MOS Baszta Żnin) – 8 / możliwych
 2. Kornelia Sivickis (OKS OPP Toruń) – 8
 3. Ewelina Kot (Gambit Świecie) – 7

Kategoria juniorek do lat 18:

 1. Angelika Leśniak (Gambit Świecie) – 6,5 pkt / 7 możliwych
 2. Martyna Retman (PKS Wiatrak Bydgoszcz) – 6
 3. Wiktoria Sivickis (UKS OPP Toruń) – 4,5

Pozostałe wyniki dostępne są na: http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_1545/

Relacje w mediach oraz zdjęcia:

Kurier Nakielski 1

Kurier Nakielski 2

Naklo24.pl

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 marzec 2017 20:17

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.